Gezegenler ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Gezegenler Ve Özellikleri Nelerdir ?

Güneş  çevresinde dönen gaz, katı ve tozlardan oluşan gök cisimlerine gezegen denilir. Bir cismin güneş sistemine ait bir gezegen olması için şu özelliklere sahip olması gerekir:
- Güneş  çevresinde bir yörüngede hareket etmeli,
- Yörüngede bağımsızlığını sürdürebilmesi,
- Küresel cisimleri kendine çekecek çekim gücünün yeterli olması gerekir

Her ne kadar 2006 yılında Plüton gezegen olmaktan çıkarılsa da onun hakkında bilgi verelim.Şimdi sırası ile gezegenleri tanıyalım:
* Merkür ( Utarit):  Güneşe en yakın olan gezegen Merkür'dür.'' Ticaret Tanrısı ''denmiştir Romalılar tarafından.

* Venüs:  Dünyaya en yakın olan gezegen Venüs gezegenidir. Eski Yunanca'da Aşk Tanrıçası anlamına gelir. Venüs gezegeninin uydusu yoktur. Güneş batarken ve güneşin batımından hemen sonra parlayan bir yıldız olur. Bu sebeple Venüs gezegenine Çoban Yıldızı ya da akşam yıldızı da denilir.
* Dünya: Canlı yaşamının olduğu tek gezegen Dünya gezegenidir. Dünya kendi etrafında 24 saatte  Güneş etrafında ise 365 gün 6 saatte dönen gezegendir. Dünyanın Güneş'e olan uzaklığı 150 milyon km 'dir.
* Mars ( Merih): Dünyaya en çok benzeyen gezegen Mars gezegenidir. Eski Roma'da'' Savaş Tanrısı'' anlamına gelir. Mars gezegeninde Dünyadaki gibi dört mevsim yaşanır. Mars gezegeninin rengi kırmızı olduğu için bu gezegene Kızıl Gezegen de denilir.
* Jüpiter  ( Müşteri Yıldızı) : Eski Roma'da Baş Tanrısı anlamına gelir. Güneş sisteminin en büyük gezegeni Jüpiterdir. Güneşe olan uzaklığı 778 milyon km'dir.
* Satürn ( Zühal): Jüpiter'den sonra en büyük ikinci gezegendir. Eski Roma'da Bereket Tanrıçası anlamına gelir.
* Uranüs:  Kendi etrafında çok hızlı dönen bir gezegendir. Güneşe olan uzaklığı yaklaşık olarak 2,9 milyar  km'dir.
* Neptün:  Yüzeyi buzlarla kaplı olan bir gezegendir. Güneşe olan uzaklığı 4,5 miyardır.

* Plüton: Plütonun keşfedilmesi 1930 yılında olmuştur. 2006 yılına kadar gezegen olarak kabul edilirken 2006'dan sonra gezegen olmaktan çıkarılmıştır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top