Madenciliği Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

Madenciliği Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Madenlerin İşletilebilmesi İçin Gerekli Olan Şartlar Şunlardır:
İç ve dış kuvvetlerin etkisi oluşan , ekonomik bir değeri olan element ve minerallere maden denilir . Ülkemiz maden çeşidi bakımından zengin bir ülkedir . Madenciliği etkileyen faktörler şunlardır :

* Tenör: maden cevheri  içinde yer alan metal oranıdır ve metal oranının kaliteli olması gerekir. Tenör metal oranı bakımından kaliteli ve zengin değilse orada bulunan maden çıkarılmaz.
* Rezerv:  Yeraltında bulunan  ve işlenmemiş olan maden miktarına rezerv denilir .

* Sermaye: Madenlerin çıkarılması için belirli bir miktarda sermaye olması gerekir . Madenler araştırılırken o araştırılacak aletlerin olması gerekir . Yeterli miktarda sermaye olmayınca oradaki bulunan maden ne kadar kaliteli ve zengin olursa olsun elde ekonomik imkanlar olmadığı için çıkarılamaz . Özellikle de gelişmemiş olan ülkelerde örneğin Afrika yeraltı kaynakları bakımından çok zengin bir ülke olmasına rağmen Avrupalı ekonomisi gelişmiş zengin devletler orada bulunan yeraltı kaynaklarını çıkartmaktadır , çünkü sermaye ve güç kimdeyse madeni de o çıkarır .
* Ulaşım: Maden çıkarılacak yer yeryüzü şekilleri bakımından uygun bir yer değilse ve oraya ulaşım güç sağlanıyorsa orada bulunan madenin çıkarılması da güç olur, bunun için ulaşımın da uygun olması gerekir .

* Teknik  imkanlar:  Çıkarılan madenlerin işletilebilmesi için  yeteri  kadar çalışanın olması gerekir ve yeteri kadar teknolojik alet ve edevatın olması gerekir ki madenlerin çıkarılması daha kolay olsun ve zamandan da tasarruf sağlanmış olsun .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top