Elektrikten Önce Hangi Aydınlatma Araçları Kullanılırdı ?

Elektrikten Önce Hangi Aydınlatma Araçları Kullanılıyordu?

Elektrik  icat edilmeden önce insanlar zor koşullarda hayatını devam ettiriyordu . Elektrik olmadan genelde karanlıkta yapılamayacak işler yapılır daha basit olan işler ise akşam saatlerinde yapılırdı .

 Elektrik olmadan önce ateş , kandil ve yağ lambası , meşale , gaz lambası , mum , ampul gibi aydınlatma araçları kullanılmaktaydı . Ateşin bulunması ile  aydınlatma dönemi de başlamıştır . İnsanlar ateşin üstünde pişirdikleri  et yağlarının yandığını gördüler ve odun ucuna sardıkları hayvan derilerini , hayvan yağlarının içine sürüp ateşe verdiler . Böylece meşale bulundu .


Meşaleden sonra taşıması daha kolay olan ve  daha uzun süreli olan  kandil ve yağ lambaları bulundu . Daha sonra mum bulundu ve mum kullanılmaya başlandı . Mumun is çıkarmadan yanması insanlık için çok avantajlıydı . Mum ne kadar faydalı da olsa kandile göre daha az ömürlüydü . Petrolün  işlenmesi sonucunda ise gaz yağı bulunmuştur ve bunun işlenmesi ile de gaz lambası yapıldı . Gaz lambası da az bir yakıtla yapılıyor ve  koku ve is yapmıyordu . Ampulün bulunmasına kadar gaz lambası evlerde kullanılan aydınlatma aracından en sık olanıydı . Geceleri caddelerin aydınlatılmasında da gaz lambalarından faydalanılmıştır .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top