Doğal Afetlerin Toplum Hayatına Etkileri Nelerdir ?

Doğal Afetlerin Toplum Hayatına Etkileri

Deprem, sel, çığ, heyelan,  Kuraklık, kaya düşmesi, yıldırım düşmesi, sis…vb gibi afetler doğal afetler gurubuna girer. Doğal afetler insanın hayatına olumsuz yönde etki eder. Doğal afetler can kaybına, mal kaybına, mesken kaybına, toprak kaybına, ulaşım ve haberleşmenin aksamasına, işsizliğe, tarımsal hasar kaybına, kaygıya, insanların psikolojinin bozulmasına, iş yeri hasarına…vb daha birçok ekonomik olumsuzluğa yol açar. Örneğin; deprem olan bölgede yaşayan çocuk deprem olmadan önce mutlu bir aile yaşarken, bir gece ansızın gelen depremle, çocuk rüyadayken kendisini enkaz altında bulabilir ve ne yapacağını bilemez.

Çocuğu kurtardıklarında çocuğun yapacağı ilk şey ana ve babasını, kardeşlerini sormak olacaktır, ama bunlardan biri ya da bir kaçı veya hepsi o acımasız enkaz altında kalarak can vermiş olabilir. Bu deprem olayı çocuğun psikolojisini bozacak, belki çocuk kriz geçirecek, konuşmasında kekelemeler başlayacak, başka  sığınma evlerine verilecek ve başka bölgelere gidecek, başka kültürlere alışmak durumunda kalacak ve daha birçok şey…

Yaşanılan bir çığ esnasında aile gittiğiniz bir yerde çığın altında kalacak ve hayatınız sona erecek ve geride kalan yakınlarınızın canı yakacak ve bu durumdan çok olumsuz etkilenecek ve belki de günlerce kendine gelemeyecektir.

Yaşanılan bir sel felaketinde ise maddi durumu olmayan gariban bir ailenin evini su basacak ve bütün eşyaları bu selden zarar görecek ve zaten fakir olan aile daha da yoksul kalacak ve daha sonra can sıkıntısı, psikolojik sorunlar, geçimsizlik , vs olmaya başlayacak.
Yaşanılan kuraklığın sonucunda insanlar aç kalmaya başlayacak ve  güçlü olan güçsüzün elindekini zorla almaya başlayacak ve ülkede ekonomik kriz başlayacak ve toplum bundan çok kötü etkilenecek ve insanlar sağlıklı düşünmemeye başlayacaklardır.

Yaşanılan bir don olayında geçimini tarımla sağlayan çiftçiler yeterince verim alamayacak ve elinde satacak sebze, meyvesi olmadığı için evine ekmek götüremeyecek, sadece bununla da kalmayıp toplumdaki insanlar da bundan etkilenecek ve sebze ve meyve fiyatları daha da yükselecek ve bu da toplumun  sebze ve meyve alma gücünü azaltacak ve talep ekonomik durum iyi olmadığı için bozulmaya başlayacak ve bu gibi şeyler ülke ekonomisine zarar vermeye başlayacaktır.


Bu ve bunun gibi doğal afetlerin toplum hayatına etkisi elbette ki olumlu olmayacaktır. Zamanla bulaşıcı hastalıklar yayılacak, insanlar işsiz kalmaya başlayınca boş durmaktan kafalarını gereksiz şeylere yoracaklar ve kendilerine olan güvenleri zamanla yok olacak, aile içinde ekonomik sorunlar olacak ve huzursuzluklar yaşanacak, insanın psikolojisi bozulmaya başlayacak ve bu da daha farklı olumsuzlukları ardında getirecek…..vb.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top