Doğadan Nasıl Yararlanıyoruz ?

Doğadan Nasıl Yararlanıyoruz?

Doğamız bizim yaşama alanımız ve bütün ihtiyaçlarımızı gerçekleştirdiğimiz  evimiz , yuvamızdır . Doğa insanoğluna birçok faydası bulunan bir yaşam alanıdır .  Oksijen aldığımız , havasından , suyundan  ve toprağından faydalanarak hayatımızı geçirdiğimiz alandır . Doğanın insanlara sayamayacağımız kadar faydası bulunur .  İnsanların yaşamlarını sürdürebilmek için doğanın uygun bir sıcaklıkta olması gerekir .

 Canlılar yaşamlarını bu uygun sıcaklık sayesinde devam ettirebilmektedirler . Milyonlarca canlıya ev sahipliği yapan doğamızdaki toprak canlıların en önemli yaşam kaynağıdır . Toprağa ekip biçilen sebze ve meyveler , tahıl ürünleri ve daha bir çok şeyi toprak sayesinde elde ederiz . Aslında bir sürü besin maddesinin ana kaynağı topraktır . Doğada oluşan rüzgar sayesinde nefes aldığımız hava daha temiz olur ve bunun yanında taşımacılık , enerji üretimi gibi işlerde de doğadan faydalanılmaktadır . 


Bizim yaşamımızı devam ettirebilmede en önemli etken havadır . Daha doğrusu bütün canlıların hayatlarını sürdürebilmesi için temiz bir havanın olması gerekir . Hava kirlendiği zaman canlıların yaşamı da tehlikeye girmektedir.  Ayrışarak toprağı oluşturan kayaçlar sayesinde ise  barınma ve beslenmemiz sağlanmaktadır . Kayaçlar içinde  taşıdığı değerli elementler sayesinde kıymetli madenleri de meydana getirirler . Yağışın olması da insanların  gereksinimlerini sağladıklarından dolayı çok önemlidir. Yağış olmadığı zaman kuraklık meydana gelir ve insanlar aç kalma tehlikesi ile karşı karşıya kakır . Turizm, balıkçılık, enerji üretimi ve tarım açısından önemli olan akarsularımızın da bize çok faydası bulunur. Nemin olması çok önemlidir. Yükseltinin olduğu yerler her ne kadar bazı alanlarda olumsuz sonuçlar ortaya çıkarsa da tatlı su açısından çok önemlidir. Önemli besin kaynağımızı ise bitkiler sayesinde sağlamaktayız. Hayvanlar insanların önemli bir besin kaynağı olan canlılardır. Bunun için hayvan nesillerinin yok edilmemesi gerekir. Doğa bu ve bunun gibi bir çok faydalar sağlamaktadır bizlere. Bundan dolayı doğamızın kıymetini bilelim ve onun doğal dengesi ile uğraşmayalım.

1 yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top