Atatürk'ün İletişime Verdiği Öneme İlişkin Hangi Kanıtları Gösterebiliriz ?

Atatürk'ün İletişime Verdiği  Öneme İlişkin Hangi Kanıtları Gösterebiliriz ?

Ulu  Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk iletişime çok önem vermiş ve Kurtuluş Savaşı'nın haklılığını dünyaya göstermek amacı ile çeşitli gazeteler ve ajansların kurulmasına öncülük etmiştir.

*  Milli Mücadelenin haklılığını ortaya koymak amacı ile Sivas Kongresi'nde İradeyi Milliye Gazetesi çıkartılmıştır.  İradeyi Milliye Gazetesi  Anadolu'da başlayan Kurtuluş Hareketinin ilk yayın organı olması bakımından önemlidir. Bu gazetenin çıkarılmasına Sivas Kongresinde karar verilmiştir.

* Gazi Mustafa Kemal Atatürk Hakimiyeti Milliye gazetesini çıkarmış ve bu gazetenin kuruculuğunu yapmıştır. Bu gazete de 10 Ocak 1920'de çıkarılmıştır.
* Ceride i Resmiye Gazetesi çıkarılmıştır, daha sonra Ceride i Resmiye Gazetesinin adı  Resmi Ceride olmuştur.
*Daha sonra Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün isteği ile  Halide Edip Adıvar Ve Yunus Nadi  milli mücadelenin haklılığını dünya kamuoyuna göstermek amacı ile  1920 yılında Anadolu Ajansı kurulmuştur. Anadolu Ajansı Türkiye Cumhuriyeti'nin  ilk kurumu olması bakımından çok önemli bir yere sahiptir. Anadolu Ajansı da 6 Nisan 1920 yılında kurulmuştur.
* Milli Mücadele döneminde iletişimin ne kadar önemli olduğu anlaşılmış ve daha sonra  Telsiz Telgraf Hakkında Kanun kabul edilmiş ve iletişimin daha kolay sağlanması amaç edinmiştir.
* Telgraf ve Telsiz  vericileri 1927 yılında  farklı ülkeler ile bağlantıya geçilmiştir. Örnek: Londra, Berlin, Tahran, Moskova ..vb
* Daha sonra ise İstanbul ve  Ankara Radyosu yayına başlayarak iletişimin daha da yayılması sağlanmak istenmiştir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top