Lidyalıların Parayı Bulması İnsanlık Tarihini Nasıl Etkilemiştir?

Lidyalıların Parayı Bulması İnsanlık Tarihini Nasıl Etkilemiştir?

Lidyalıların parayı bulması ticarette olan takas usulünü yani değiş tokuş usulünü sona erdirmiştir . Paranın bulunması ile  işler daha da kullanışlı hale gelmiştir . Para bulunmadan önce takas usulü olmaktaydı Anadolu uygarlıklarında . Paranın bulunması daha kolay yönden amaca ulaşılmasını sağlamış ve para bir araç haline gelmiştir .  Lidyalılar parayı MÖ. 700 yılında bulmuşlardır .


Lidyalıların genel özelliğine bakarsak  Küçük Menderes ve Gediz Nehirleri arasındaki coğrafyada kurulmuş olan Anadolu uygarlıklarından birisidir . Başkenti Sard şehridir .  Lidyalılar kara koloniciliğinde gelişmiş olan bir uygarlıktır . Bundan dolayı Kral yolunu inşa etmişlerdir . Kral yolunun inşası Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının birbirinden etkilenmesini sağlamıştır . Lidyalılar gelişmiş bir uygarlık olmalarına rağmen ordusunu ücretli askerlerden meydana getirdiği için yıkılmaları kolay olmuş ve Persler tarafından siyasi varlıklarına son verilmiştir .  Lidyalıların Karun adında  çok zengin bir kralı vardır .  Bu kral son krallarıydı .  Çok zengin biriydi , mezarından çok fazla altın , mücevher vs.  çıktığı için Karun kadar malın olsa ne fayda sözü de buradan gelmektedir .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)